Delphi Starter(10.1 Berlin)da Zeos Bileşenleriyle MySQL Veritabanı

Embarcadero, aldığı mantıklı bir kararla Delphi'nin Starter versiyonunu süresiz olarak ücretsiz dağıtma kararı aldı. Bunun anlamı, Delphi'nin küllerinden yeniden doğuşu demek bana göre. Artık yasal olarak program geliştirilebilecek ücretsiz bir Delphi sürümü var. Üstelik Delphi Starter Edition ile geliştirdiğimiz 1000 dolardan daha ucuz uygulamaları ticari olarak satabiliyoruz da.

Peki bu Delphi Starter Edition'un kısıtlamaları neler? Bu kısıtlamalara şuradan bakabilirsiniz. En önemli kısıtlamalar sadece 32 bit uygulama geliştirilebilmesi ve Starter Edition'da veritabanı driver ve araçlarının yer almaması. Neyse ki bu veritabanı kısıtlamasını üçüncü parti bileşenlerle aşabiliyoruz. Datasource, DbGrid gibi bileşenler de Starter Edition'da varsayılan olarak yer alıyor. Sözü uzatmadan Zeos bileşenleriyle Delphi'de MySql'i nasıl kullanacağımıza geçelim.

Öncelikle bilgisayarımıza MySql'i kurmamız lazım. Bunun için önerim WampServer. Çünkü WampServer'la MySql'in yanı sıra, MySql'de veritabanını yönetmemizi sağlayan PhpMyAdmin de beraber geliyor. Delphi Starter Edition ile sadece 32 bit uygulama geliştirebildiğimizden, WampServer'in 32 bit versiyonunu kurmamız gerekiyor.

Wamp'ı kurmadan önce Microsoft Visual C++'ın Redistrubutable bazı sürümlerini kurmak gerekiyor. Kurulması gerekenler Stackoverflow'da şöyle belirtilmiş.

Eğer bu paketleri yüklemeden WampServer'ı kurarsak, aşağıdaki gibi can sıkıcı bir sürü hata mesajı alıyoruz, MySql de çalşmıyor.

WampServer'ı kurup, MySql'i çalştırdıktan sonra sıra Zeos bileşelenlerini indirmeye geliyor. En son stable sürümde Delphi 10.1 Berlin desteği olmadığı için ben bu linkteki versiyonu indirdim. Bu versiyonda Delphi 10.1 Berlin desteği var. Dosyaların tamamını indirmek için üstteki Download Snapshot düğmesine basmak yeterli.

İndirdiğimiz dosyayı zipten bir klasöre çıkardıktan sonra artık Delphi tarafına geçiyoruz. Delphi'yi açıp Tool menüsünden Options'ı, oradan da Library'i seçiyoruz.

Library'ı Path'in yanındaki ...'ya tıklayarak Zeos klasörümüzün src altında kalan klasörlerini tek tek kütüphaneye ekliyoruz.

İşimiz bittiğinde bu pencere şu şekilde görülmeli:

Kütüphane ayarlarını yaptıktan sonra Zeos klasörünün altında Delphi 10.1 ile ilgili aşağıdaki paketi çift tıklıyoruz.

Daha sonra Project menüsünden Compile All Projects'i seçiyoruz. Sonra da ZComponentDesign240.bpl dosyasına sağ tıklayıp Install komutunu veriyouz.

Bir sonraki aşamada bileşenlerin kurulduğunu belirten şu mesajı görüyoruz:

Artık bileşen paletinde Zeos bileşenleri de var.

Bu aşamdan sonra WampServer'i çalıştırıyoruz ve kullanacağımız veritabanının bilgilerini öğreniyoruz. Yeni bir Proje oluşturup  forma Zconnection ve Zquery koyuyoruz.. Daha sonra bir Button ve DbGrid ekliyoruz.

ZConnenction'da Database kısmına kullanacağımız veritabanının adını, HostName kısmına localhost'u, Port kısmına 3306'yı, Protocol kısmına mysql'i, User kısmına isre root'u giriyoruz. Bu aşamda WampServer'in altında libmysql.dll dosyasını bulup exe'nin oluşacağı klasöre yerleştiriyoruz. Zconnection'un LibraryLocation kısmına da bu dosyanın yolunu yazıyoruz. Yazmaksak şu hatayla karşılaşacağız:

Artık forma bir Datasource, bir de Dbgrid'le düğme ekleyerek programı tamamlıyoruz. Zquery'nin SQL özelliğini de belirledikten sonra, düğmeye şu kodları yazıyoruz:

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
begin
  ZConnection1.Connected:=true;
  ZQuery1.Active:=True;
end;

Programımızı çalıştırdığımızda karşımıza şuna benzer bir görüntü gelecektir:

Zeos bileşenleriyle kodladığımız bir programı dağıtırken, libmysql.dll dosyasını da dağıtıma eklemeyi unutmamamız lazım.

23.12.2016 20:30:17


Etiketler: veritabanı

Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Yazı hakkında yorum yapmak için, buraya tıklayın.

Kategoriler :

Arşiv :

Etiketler :

Bağlantılar :