Windows 11'de Ağdan Parolasız Erişilebilen Klasör Paylaşma

Günümüzde cihazlar arttı; herkesin cep telefonu, tableti, bilgisayarı var. Bunların arasında dosya paylaşmak için bluetooth dışında bir genel geçer ve kolay bir yöntem yok, bluetooth'ın da hızı çok yavaş.

Windows'un Windows 7'den sonraki versiyonlarında bir klasörü ağa açmak çok zordu(ya da ben becerememiştim), Windows 11'de bunu birkaç ayarla halletmek mümkün. İlk yapılması gereken Dosya ve Yazıcı paylaşımı ayarını açmak.

Daha sonra paylaşılacak klasörü sağ tıklayıp Daha fazla seçenek göster seçiliyor. Şuna Erişim Ver Tıklanıp, Belirli Kişiler seçiliyor. Açılan penceredeki açılan kutudan Everyone'ı seçtikten sonra okuma ya da yazma izinlerinden istediğinizi verebiliyorsunuz. Normalde Windows 11'de bir klasörün paylaşımını Everyone olarak ayarlasanız bile, Windows'ta bir kullanıcı olmadan ağda paylaşılan klasöre parolasız erişmek mümkün olmuyor. Neyse ki, Windows bu uyarıyı size yapıyor, linki verilen ayarı açıp parolasız paylaşma özelliğini aktif edebiliyorusnuz.

Ben bilgisayarımdaki download klasörünü ağa açtım. Böylece indirdiğim videoları NAS'a kopyalamama gerek kalmadan televizyon üzerinden bilgisayardaki ağ klasörüne bağlanarak izleyebilyorum. Hız NAS kadar iyi olmasa da iik açılaşta 3-5 saniye bekleyerek dakikalar süren kopyalama işleminden kurtulmak mümkün oluyor.

 

14.01.2024 04:20:04


Etiketler: Windows

Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Yazı hakkında yorum yapmak için, buraya tıklayın.

Kategoriler :

Arşiv :

Etiketler :

Bağlantılar :